Menu Close

Filtre

Lokasyon

Vize

Mevsim

Kategori

Tarih Aralığı

FİLTREYİ UYGULA

Menu Close

İlk İnsandan Bu Yana Seyahat Tutkumuz

İlk insanların hayatta kalma dürtüsüyle başlayan “başka bölgeleri keşfetme” ihtiyacımız, bugünkü seyahat aşkımızın temeli olabilir: Bu da demek oluyor ki seyahat etme tutkusu genlerimizde var!
Seyahat tutkumuzun derinlerine doğru bir yolculuğa çıkmaya hazır olun!

Seyahat Geni Nedir?

Kendinizi bir seyahat tutkunu olarak adlandırıyorsanız bu araştırmanın dikkatinizi çekeceğine eminiz çünkü enerjik ve maceracı olmanızın nedeni genlerinizde yatıyor olabilir. DRD-4 kodlu bir genin uzantısı olan ve “Wanderlust geni” olarak anılan bu gen, dopamin seviyelerinin düzenlenmesinde rol oynuyor. Indiana Üniversitesi Kinsey Enstitüsü’nden Justin Garcia’nın araştırması gösteriyor ki; ilkel insanların kaldıkları bölgeden ayrılıp yeni bölgeler keşfetmek istemesine neden olan gen, bugün seyahat tutkunu olmamızın nedeni olabilir.

Henüz heyecanlanmadıysanız şöyle açıklayalım; Bu geni taşıyanlar, ilk insanlar. Evet gerçekten ilk insanlar! Daha elverişli yaşama koşulları aramak ve başka yaşam formlarını keşfetmek için göç eden, bol bol yolculuk yapan ilk insanlarla aynı geni taşıyor olabiliriz. Bahsi geçen eski çağlardaki “hayati arayış” artık eskisi kadar yoğun olmasa da bu çağdaki DRD4 genine sahip insanların “başka yerler görmek” isteği aynı gen nedeniyle tetikleniyor. Bu tetiklenme, yalnızca keşfetme arzusuyla bağlantılı değil. Aynı zamanda biyolojik olarak da bizi dönüştürecek güce sahip!

Wanderlust Geni Sanıldığı Kadar Etkili Mi?

Tarih öncesi insanların keşif tutkusuyla aynı tutkuyu taşıdığımızı düşünmek çok heyecan verici! 1999 yılında yapılan araştırmada görülüyor ki evrimsel süreçte ilk insanların yaşam alanlarından olan Afrika gibi bölgelerde DD4-7R genine daha sık rastlanıyor.

Nüfusun yaklaşık %20’sinde bulunan Wanderlust geni, bizi fiziksel olarak daha aktif hale getiriyor ve daha sağlıklı, daha uzun bir ömür sürmemize destek oluyor. Irvine’deki Kaliforniya Üniversitesi’nin fareler üzerinde yaptığı deneyde 90 yaşını aşan insanlarda yüksek düzeylerde bulunan DRD4 geninin varyantı ile vardığı sonuç da bunu destekler nitelikte. California Üniversitesi’nde biyolojik kimya profesörü olan Irvine Robert Moyzis’in araştırmasına göre bu varyant gen, nöronlar arasında sinyal iletimini kolaylaştıran dopamin sisteminin bir parçası. Sosyal-fiziksel ve entelektüel aktiviteleri sürdürmek için daha motive olmaya yarayan Wanderlust, bireylerin çevrelerine karşı daha tepkisel olmalarına da yarıyor. Olumsuz etkiler arasında dikkat eksikliği ve bağımlılık gibi davranışların bulunduğunu da belirtmek gerekiyor.

 

Seyahat Etmenin Faydaları

Genetik anlamda bu kadar bilgi vermişken, seyahat etmenin faydalarına da değinmeliyiz. Seyahat etmek, psikolojimize iyi gelmesinin yanı sıra biyolojik ihtiyaçlarımıza da cevap veriyor olabilir. Örneğin “Bu gezi bana ilaç gibi geldi!” demenin gerçek bir yanı var çünkü farklı şehirler, farklı biyolojik ortamlar demek. Bu da daha çok antikor oluşturmamıza yol açıyor. Denediğiniz yeni yiyecekler ve deneyimlediğiniz yeni iklimler bağışıklık sisteminizin güçlenmesine yardımcı oluyor.

Ayrıca bahsi geçen Wanderlust geni, Alzheimer gibi nörodejeneratif hastalıkların ilerlemesini ve yaşlanmayı da yavaşlatıyor. Yaşlanma ve Emeklilik Araştırmaları Merkezi ve Seyahat Birliği’nin gerçekleştirdiği ortak araştırma ise yılda en az iki kez seyahat eden kadınların, altı yılda bir seyahat edenlere oranla kalp krizi geçirme ihtimallerinin oldukça düştüğüne işaret ediyor. Aynı çalışmada yılda en az bir kez seyahat etmeyen erkeklerin kalp hastalığı yaşama riskinin %30, ölüm riskinin ise %20 arttığı gözlemleniyor.

Surrey Üniversitesi profesörleri tarafından yapılan bir diğer araştırmanın sonucuna göreyse seyahat deneyiminin hazırlığının bile mutluluk hormonunu arttırdığı ortaya çıkmış. Bu araştırmaya göre seyahat planı yapmak, yeni bir şey satın alma beklentisinden daha fazla mutluluk yaratıyor. Yaratıyor demişken, seyahat ettikçe daha yaratıcı birine dönüşmeniz kaçınılmaz; Northwestern Üniversitesi’nden Adam Galinsky’nin yıllar süren araştırmasına göre “çok kültürlü deneyimler” yaratıcılığı doğrudan etkiliyor. Bununla da kalmıyor, seyahat etmek kalbimize ve ilişkilerimize de oldukça faydalı. Farklı ortamlarda olmak ve hafta sonu kaçamakları yapmak aşkı güçlendiriyor… Anlata anlata bitiremediğimiz seyahat tutkusunu sizden de dinlemek isteriz. Sizin için seyahat etmenin en büyük faydası nedir?

Seyahat tutkunları için hazırladığımız turlar hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir, daha fazla içeriğe ulaşmak için blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Veni, Vidi, Venn Tour!

Venn Blog