Menu Close

Filtre

Lokasyon

Vize

Mevsim

Kategori

Tarih Aralığı

FİLTREYİ UYGULA

Menu Close

Sakura Ağacı: Japonya’nın Sembolü

Japon kültürünün en önemli yapı taşlarından biri olan sakura ağaçlarının, Japon halkı üzerinde yarattığı etki bilinenden daha derin. Sadece bir haftalığına çiçek açan ve 16-20 yıl arasında ömrü bulunan bu etkileyici ağaç türü, Japonya’nın ‘ulusal’ ağacı olarak kabul ediliyor. Genellikle mart ayının sonu, nisan ayının başında çiçek açan bu tür hem ‘yenilenmenin’ bir sembolü olmuş hem de kısa ömrü nedeniyle ‘hayatın geçici olduğu’ fikrine dayandırılmış. Hayatın gelip geçiciliği ve her zaman bir yeniden doğuşun yani umudun olabileceği hissi kazınmış Japon halkının zihinlerine. Japonya tarihi içerisinde birçok dönemde farklı duyguları tetiklemiş olan bu ağacın anlattığı hikayeler dinlemeye değer doğrusu.

Sakura Ağacı ve Japonya Tarihi

(Sakura Ağaçlarının Altında Hanami)

Öncelikle söylemek gerekir ki; sakura, yani kiraz çiçeği ağaçlarının en çok bulunduğu ülke Japonya değil, Gürcistan. Gürcistan bu ağaçlar için her sene bir festival düzenliyor. Japonya’da ise durum daha farklı. 710 yılında imparatorluk ailesinin içinde başlayan “Hanami” yani çiçek seyretme isimli gelenek çiçekleri açmış bir sakura ağacının altında piknik yapmayı içeriyor. Bu gelenek günümüze kadar taşınmış durumda. Sakura ağaçları her çiçek açtığında Japon halkı parklara akın ediyor ve ağaçların altında keyifli vakit geçiriyor.

İkinci Dünya Savaşı sırasında da ağacın halkın üzerindeki manevi etkisi kullanılmış imparatorluk tarafından. Savaşa giden askerlere “sizler birer sakura ağacısınız, ölseniz de baharda yeniden çicek açacaksınız” denmiş. Kamikaze saldırılarında da aynı motivasyon kullanılmış. Kamikaze uçaklarını kullanan ve ülkesi için kendini ‘feda’ edecek pilotlar uçaklarının üzerine kiraz çiçeği resimleri çizmiş. Savaşı kazanmak adına bu kutsal duyguyu kullanmış ve yapılan propaganda da işe yaramış olduğunu görebiliyoruz ne yazık ki.

Bunun da ötesinde, imparatorluk Japonya’sı kiraz çiçeklerini yabancı topraklardaki sömürgelerini sağlamlaştırmak ve sembolize etmek için bile kullanmış. İmparatorluk, fethettiği yerlerin artık Japonya’ya ait olduğunu göstermek için buralara sakura ağaçları dikmiş.

(Bir Kamikaze Uçağı)

Sakura Ağacı ve Türk-Japon Dostluğu

Sakura ağacı Türkiye ve Japonya arasındaki dostluğun bir nişanesi haline gelmiş durumda. Ağacın iki ülke arasındaki dostluğu sembolize etmesi ise yine eskilere dayanıyor. 1887 yılında Japonya İmparatoru Meiji’nin akrabası Prens Komatsu Akihito’nun bir savaş gemisiyle İstanbul’u ziyaret etmiş, bunun üzerine

Sultan Abdülaziz döneminde yaptırılmış ve 19 Ekim 1863 Pazartesi günü Padişah huzurunda denize indirilmiş Osmanlı fırkateyni Ertuğrul, 1889 yılında II. Abdülhamid’in emriyle Japonya’ya bir heyet gönderilmesinde aracı olmuş.

II. Abdülhamid’in Japon İmparatoru’na göndermek istediği mücevherli nişan ve diğer kıymetli taşıyacak olan fırkateyn hakkında yola çıkmadan önce bazı uzmanlar geminin çürük olduğu gerekçesiyle böyle bir seferi tamamlayamayacağı konusunda uyarılarda bulunsa da bu uyarılar dinlenmemiş, gemi yola çıkmış ve ilk arızasını Süveyş Kanalı’nda yapmış.

Bir şekilde Japonya’ya ulaşmasının ardından dönüş için yola çıkılacağı gün Japon Deniz Kuvvetlerinin tayfun uyarısına rağmen, Ertuğrul Fırkateyni planlandığı gibi 15 Eylül 1890 tarihinde Yokohama Limanı’ndan ayrıldı. Ayrılmanın ertesi günü güçlü rüzgar nedeniyle zarar gören gemi, içine su dolması nedeniyle hareketsiz kaldı, rüzgâr ve dalgalarla Kuşimoto’nun doğu sahilindeki tehlikeli kayalara doğru sürüklenmeye başladı. Mürettebat, gemiyi kayaların önünde durdurmaya çalıştıysa da başarılı olamadı. Ertuğrul Fırkateyni 18 Eylül 1890’da kayalara çarparak battı. Kazadan sadece 69 denizci kurtulabildi, Gemi Komutanı Mirliva Osman Paşa da dahil olmak üzere diğer 527 kişi vefat etti.

İstanbul’da yer alan Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’nde, Japon Sakura Vakfı’nın Ertuğrul Fırkateyni olayında şehit olan her bir insan için bağışlamış olduğu 527 adet sakura ağacının yer alması trajik bir olayın iki ülkeyi nasıl yakınlaştırabileceğinin bir göstergesi gibi adeta. Botanik bahçesinde Ertuğrul Fırkateyni şehitleri anısına oluşturulmuş olan Ertuğrul Adası’nda her nisan başında açan kiraz çiçekleri görülmeye değer doğrusu. Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi hakkında detaylı bilgi almak için tıklayabilirsiniz.

(Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi)

Görüldüğü gibi Sakura ağacı Japon kültürü ve tarihi için oldukça kıymetli bir noktada yer almakta. Yüzlerce yıllık bir geleneğin günümüze taşınmasının hem bir ülkenin kendi öz zenginliğine hem de diğer ülkelerle olan ilişkilerine yaptığı katkının tartışılmaz olduğu da ortada.

Bu güzel deneyimleri yerinde yaşamak için bizlerle iletişime geçebilir, daha fazla hikaye okumak için blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Veni, Vidi, Venn Tour!

Venn Blog