Menu Close

Filtre

Lokasyon

Vize

Mevsim

Kategori

Tarih Aralığı

FİLTREYİ UYGULA

Menu Close

İsviçre: Kış Turizminin Göz Bebeği

Kış mevsimi yaklaşıyor. Kış mevsiminde tatil denilince ise akla dünya üzerinde ilk olarak İsviçre geliyor. Batı, Orta ve Güney Avrupa’nın kesişme noktasında bulunan bir ülke olan İsviçre, Federal otoritelerin merkezi Bern ile birlikte 26 kantondan oluşan bir federal cumhuriyet. İsviçre’nin kuzey sınırında Almanya, batısında Fransa, güneyinde İtalya, doğusunda Avusturya ile Lihtenştayn yer almakta. İsviçre denilince akla ilk gelen şeylerden biri olan (çikolata dışında tabii) Alpler, ülkeye bambaşka bir karakter kazandırmakta. Ülkeyi kuzey ve güney yamaçlarında barındıran Alpler sayesinde İsviçre kış turizminin en önemli merkezlerinden biri haline gelmiş vaziyette.

Genel Hatlarıyla İsviçre

Yüz ölçümü olarak oldukça küçük bir alan kaplamasına rağmen sahip olduğu ekonomik güçle Avrupa kıtasında yer alan en önemli ülkelerden biri olan İsviçre’de Almanca, Fransızca, İtalyanca, Romanşça olmak üzere dört farklı resmi dil bulunmakta. Avrupa Birliği’ne üye olmayan İsviçre’nin üyelik karşıtı olması ise ülkenin ne denli güçlü olduğunu gösteriyor bir yerde. Halkın kendi kararı Avrupa Birliği’nde yer almamak üzere, etkileyici. Ülke Avrupa Birliği’nde yer almadığı için para birimi olarak Euro’yu kullanmıyor. Devletin kullandığı geçerli para birimi ise Frank.

İsviçre’ye Nasıl Gidilir, Ne Yapılır?

(İsviçre, St. Pierre Katedrali Şapeli)

Öncelikle ülkenin oldukça pahalı olduğunu söylemekte fayda var. Vize verme konusunda da oldukça seçici olduklarını söylemek mümkün. İsviçre’ye gidişin en kolay yolu tabii ki hava yoluyla ulaşım. Birçok şehrinde havalimanı bulunan ülkenin Cenevre Havalimanı, Basel Mulhouse Havalimanı ve Zürih Kloten Havalimanı’na ülkemizden ulaşmak mümkün. Cenevre, Basel ve Zürih ülkenin en meşhur şehirleri. Birçok büyük uluslararası organizasyonun merkezinin bulunduğu Cenevre’de St. Pierre Katedrali, Reform Anıtı&Reform Müzesi, Jet d’Eau ve Neuve Meydanı gibi lokasyonlar ziyaret edilebilir. Cenevre aynı zamanda Meşhur İsviçre çikolatasının en iyi örneklerini bulabileceğiniz şehir.

Ülkenin en kalabalık üçüncü şehri olan Basel’in içinden Ren Nehri’nin geçmesi şehirde oldukça güzel bir atmosfer yaratmakta. Nehir üzerinde yapılan sandal ziyaretleri ile şehrin tadını çıkarmak mümkün. Martkplatz Meydanı, Spalentor (Tarihi 15. yüzyıla uzanan görkemli bir sur kapısı), Basel Katedrali, Basel Müzesi de görülmeye değer yerlerin başında geliyor.

Ülkenin en büyük şehri Zürih, Alpler’in eteklerine kurulmuş. Başkentin Bern olduğunu düşünürsek Zürih’in tanınırlığıyla nasıl ön plana çıktığını anlayabiliriz. Grossmünster Kilisesi, St. Peter’s Kilisesi, China Garden ve Lindenhos Tepesi şehrin mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerleri. Birçok festivale ev sahipliği yapan Zürih’e “İsviçre’nin Kültür Başkenti” de deniyor. Ülkenin mutfağını deneyimlemek isteyenler için Zürih en uygun şehir gibi gözüküyor. Şehirde dana etinin yaygın olarak kullanıldığı mutfak hakkında Fransız, Alman ve İtalyan mutfaklarının bir araya geldiğini ve ortaya yepyeni bir şey çıkarıldığını söyleyebiliriz.

Kış Turizmi

İsviçre’de kayak, snowboard ve dağcılık, ülkenin doğasını yansıtan en popüler sporlar arasında. Kış sporları hem yerliler hem de turistler tarafından yapılmakta. Kızağın ülkenin St. Moritz şehrinde icat edildiğini düşünürsek birtakım sonuçlar elde etmemiz mümkün. İlk dünya kayak şampiyonaları Mürren (1931) ve St. Moritz (1934) şehirlerinde düzenlenmiş. St. Moritz, 1928 yılında ikinci ve 1948 yılında beşinci Kış Olimpiyat Oyunlarına ev sahipliği yapmış. Dünyanın en başarılı kayakçıları ve dünya şampiyonları arasında İsviçreli Pirmin Zurbriggen ve Didier Cuche bulunmakta.

Tabii ki bu kayak ve kış olimpiyatı kültürü ülkenin her zerresine sirayet etmiş durumda. Özellikle St. Moritz şehri ülkenin en popüler kayak merkezlerini içinde barındırıyor. Nüfusu beş bini çok az aşan St. Moritz kartpostallara konu olan manzaralarıyla da oldukça popüler durumda. Özellikle ünlülerin ve zengin iş adamlarının uğrak noktası olan şehirde bir tatilin masrafı yüz seksen bin dolara kadar ulaşabiliyor. St. Moritz Alpler’in tam merkezinde yer alıyor. Şehirde yapılan tek etkinlik kayak değil elbette. Buz hokeyi, snow polo gibi kış sporları da şehirde aktif olarak gerçekleştiriliyor.

“White Turf” adı verilen ve her sene düzenli olarak gerçekleştirilen özel etkinlik ise ‘sosyete’ dünyasında özel bir öneme sahip. Donmuş göl üzerinde gerçekleşen etkinlikte hem zengin iş insanları bir araya geliyor hem de at yarışları yapılıyor. Etkinliğin web sitesini incelemek için tıklayabilirsiniz.

Birbirinden güzel maceralara dahil olmak için bizlerle iletişime geçebilir, daha fazla hikaye okumak için blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Veni, Vidi, Venn Tour!

Venn Blog