Menu Close

Filtre

Lokasyon

Vize

Mevsim

Kategori

Tarih Aralığı

FİLTREYİ UYGULA

Menu Close

Masalsı ve Unutulmaz: Alsace

Hem Almanya’da hem de Fransa’da olmak mümkün mü? Alsace’da mümkün! Kültürel bir geziden beklenen her şeyi karşılayan ve tatlı köyleri, huzurlu kasabalarıyla bir film sahnesinde hissettiren Alsace, İsviçre ve Almanya’ya komşu bir konumda ve görkemli Vosges dağları ile çevrili.

Alsace için küçük bir gezi planı hazırlamak; doğası, şarap kültürü ve rengarenk şehirlerini dolaşmaktan alacağınız keyfi arttıracaktır. Çünkü Fransa’da yer alan Alsace, Fransa’nın bir şehri değil, bir bölgesi. Bu nedenle detaylandırılmış bir gezi planı işinizi kolaylaştıracaktır.

Noel döneminin büyük bir coşku ve özenle kutlandığı bölgede kışın bulunmaksa ayrı bir keyifli. Evlerden sarkan ışıl ışıl süsler, karla kaplı nostaljik sokaklar ve leziz tatlarla yeni yıla “Merhaba” demenin en keyifli yollarından biri haline geliyor!

Alsace Nerede Yer Alıyor?

Alsace’ın büyülü bir etki bırakması çok da tesadüf değil: Ren Nehri boyunca uzanan ve Fransa’nın kuzey doğusunda yer alan, Fransa ve Almanya arasında kalması nedeniyle iki ülkenin de kültürel etkilerini taşıyan ve İsviçre’ye komşu olan bu bölge, aynı zamanda Vosges dağları ile çevrili. Şirin mi şirin köyleri, gurme turları ve kültür detaylarıyla büyüleyen Alsace, konumuyla son derece melez bir bölge.

Alsace’a Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Alsace bölgesine gidebilmek için en uygun yöntem İsviçre’deki Basel-Mulhouse-Freiburg EuroAirport Havalimanı olabilir. Üç farklı ülkeye açılan kapısı ile EuroAirport’ta Mulhouse, Fransa çıkışını tercih ettiğinizde ülkeye giriş yapabilir, toplu taşıma ile ya da araç kiralayarak bölgeye ulaşabilirsiniz.

Alsace’ı Ziyaret Etmek İçin En Uygun Zaman

Masal diyarlarını andıran Alsace bölgesi, her mevsim ayrı bir görsel şölen sunuyor. Bahar aylarında rengarenk sokakları ve eski zaman fotoğrafları gibi görünen evleriyle, kış aylarında ise karla kaplı yolları ve ışıltılı süslemeleriyle harika bir tercih. Noel bölgesi olarak adlandırılması mümkün olan Alsace, Noel ruhunu Grinch filmindeymişçesine hissedebileceğiniz sayılı yerlerden. Noel süslemelerini sıcak çikolatayla izlemek gibisi yok! 

Alsace Şarap Yolu

Üzüm bağlarıyla ünlü Alsace, şarap yolu güzergahındaki şarap üretim tesisleriyle ünlü. Şarap turizminin birçok ziyaretçi getirdiği bölgede, yöreye özel şaraplar tatmak ve şarap temalı mekanlarda keyifli vakit geçirmek mümkün. Riesling, Pinot Blanc ve Muscat d’Alsace gibi özel şarapların üretildiği şarap yolu, 1000’e yakın şarap üretim tesisini bünyesinde barındırıyor. 170 km’lik bir rotadan oluşan bu yolu baştan sona gezmek isterseniz, araba kiralamak ya da turlara katılmak uygun bir seçenek olacaktır. 80’e yakın köy/kasabayı kapsayan bu lezzet yolunu ziyaret etmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz!

Alsace, manzaraları ve eşsiz mimarisiyle huzur veren, tablo gibi bir bölge. Gezmekten keyif alacağınızı düşündüğümüz altı rotayla ilgili detayları sizler için derledik.

1) Strazburg:

Alsace bölgesinin başkenti olan Strazburg, kanal manzarası, ahşap evlerinin iç açan görüntüsü, mimari özellikleri ve Noel gelenekleriyle Alsace’ın favori şehirlerinden. Orta Çağ dokusunu derinden hissettiren ve Strazburg Notre Dame Katedral’ini sınırlarında bulunduran şehir, çok kültürlü bir atmosfer yaratıyor.

Ortak bir kültürel mirasın başarılı temsilcisi Strazburg, 1988 yılından beri UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alıyor. Arkeoloji ve Güzel Sanatlar Müzesi, Robert Heitz Galerisi ve Dekoratif Sanatlar Müzesi’nin içinde bulunduğu Rohan Sarayı’nı gezmeden, 16-17. yüzyıldan kalma evlerin yer aldığı Petite France’ta fotoğraf çekmeden, Grande Ile’da nehir yolculuğu yapmadan Strazburg’tan ayrılmayın : )

2) Colmar:

Alsace’ın en ünlü yeri olan Colmar, antika mağazaları ve şirinlik abidesi evleriyle rüya gibi bir köy. Renkli evleriyle ve Petite Venise bölgesindeki restoranlarıyla turizm gözdesi haline gelen ve bölgedeki en büyük kasaba olan Colmar, Quai de la Passionaire’den gezilmeye başlanabilir. Uzaaak yıllardan, yaklaşık 1500’lü yıllardan kalan Pfister House ile ikonikleşen Colmar, dini yapılarıyla da ilgi çekici. St Martin’s Church ve Dominican Church gibi kiliselerinin yanı sıra Özgürlük Anıtı’nın replikası gibi eserlere de göz atmanızda fayda var. Place de l’Ancienne Douane’de yürümeyi ve Au Vieux Pignon’da fotoğraf çekmeyi de unutmayın!

3) Obernai:

Geçimini bağcılık ile sürdüren bir bölge olan Obernai, mis gibi havası ve çiçekli süslemesiyle Alsace’ın masalsı yerlerinden biri. Şarap ve bira üretiminin yapıldığı bölgede taş sokaklardaki evler çiçeklerle süslenmiş ve her yerde kuş sesleri var. Arnavut kaldırımlarında yürürken doğaya doyacağınıza eminiz. 1872’de inşa edilen Saint Peter ve Paul kilisesi bölgenin en çok ilgi gören mimari yapısı. Yanında yer alan ve kasabayı çevreleyen surlar ait Tour d’Enceinte kulesini de ziyaret edebilir, Lehn Nehri boyunca yürüyerek Parc Municipal’e ulaşabilirsiniz.

4) Kaysersberg:

Yine bir Orta Çağ manzarasıyla karşı karşıyayız! Vadiler ve üzüm bağlarıyla çevrelenen, Riquewihr ve Colmar arasındaki Kaysersberg; yüzyıllar önce çok önemli bir merkez konumunda yer alıyormuş. 16. yüzyıldan kalan ve Weiss Nehri üstünde bulunan taş köprüyü görmeden Kaysersberg’ten ayrılmayın.

5) Riquewihr:

Alsace’ın Rönesans mimarisini en çok hissettiğimiz bölgelerinden olan Riquewihr, gözlerimizi şenlendiren bir tablonun içinde dolaşıyormuşuz hissi yaratıyor.

Obernai ile Colmar arasında yer alan köye yolunuz düşerse ünlü şarabı Riesling’i mutlaka deneyin. Nostaljik dükkanlar, evler ve gizli kalmış avlularıyla popüler Alsace’ı gezerken eski zamanlara ışınlanmış gibi hissederseniz telaşlanmayın! Aynı hissi birçok insan yaşıyor.

6) Eguisheim:

Colmar’ın kalabalığından bunalanlar için bir kaçış noktası konumunda olan Egiusheim köyü, turistik bir alandan çok samimi ve küçük bir köy. Alsas Şarap Yolu’nun önemli duraklarından olan köyde düzenlenen şarap festivaline katılmak isterseniz yaz aylarında, meydanında kurulan Noel pazarından alışveriş yapmak ve yeni yılı düşünürken sıcak atmosfere kapılmak isterseniz kış aylarında ziyaret etmeniz daha iyi olacaktır. Köyün bir diğer keyifli tarafı ise leylek festivali, evet yanlış duymadınız! Leylek festivaline denk gelirseniz bize fotoğraf göndermeyi unutmayın!

Köylerindeki Orta Çağ esintisi, masalsı sokakları ve büyüleyici mimarisiyle Alsace hakkında söyleyeceklerimiz bu kadar. Gezmemizi istediğiniz bir ülke, şehir ya da nereyi isterseniz, sizin için buradayız! Blog yazılarımızı takip etmeyi unutmayın. Veni, vidi, Venn Tour!

Venn Blog